Bogat program 19. Ivanjskih večeri u Slimenu
- Details
- Rubrika: Tradicija
- Datum: 19 Lipanj 2022
Od 18. lipnja pa sve do 17. srpnja 2022. odvijat će se 19. Ivanjske večeri u Slimenu. U tom će se periodu bilježiti niz uprizorenja na različitim autohtonim lokacijama pitoresknog sela u omiškom zaleđu. Naravno, Ivanjska večer - Baklje svetog Ivana - održati će se i ovw godine u Dugom Ratu u okviru Dugoratskog ljeta, u malo izmjenjenom formatu nego dosad.
Koncert klarinetista i gostiju u izvedbi Osnovne glazbene škole 'Lovro pl. Matačić' iz Omiša otvoriti će 19. Ivanjskih večeri u Slimenu u subotu, 18.06.2022., natavljajući trend utjelovljenja klasične glazbe u mjestu.
Devetnaesta večer dalmatinskih klapa nosi pečat sve veće prepoznatljivosti, ne samo u Dalmaciji, nego diljem Lijepe Naše, pa i izvan granica. Nedjeljna večer uz klape: Fioret iz Tučepa, Kapric iz Zadra, Krunik iz Kučina, Mirabela CZK iz Omiša, Morbin iz Donjeg Humca, Mriža iz Splita, Munita iz Zadra, Neverin iz Kaštel Lukšića, Pasika iz Kostanja i Sinj iz Sinja, pod umjetničkim vodstvom profesora Jasminka Šetke, garantira osobit i glazbeni i ambijentalni doživljaj. Programom će koordinirati radijska voditeljica Ines Nosić.
Programsko putovanje vodi ka pučkoj zabavi uz tradicijska jela 23 lipnja 2022., uoči sv. Ivana, zaštitnika Slimena, 'Ivanjski cvitnjaci', a potom, 26. lipnja u jutarnjim satima, prvi put kao novina, održat će se radionica za djecu (i odrasle) 'Putevima slimenskim... - čovjek s čovjekom duhovno i umjetnički'. Voditeljice radionice Jadranka Hlupić Dujmušić i Petra Krpan, akademske višestruko nagrađivane umjetnice, stižu iz Zagreba.
Istog dana, u nedjelju, 26. lipnja, uz samu rijeku Cetinu, prostoru koji sam po sebi nosi mir, ali i zove na uživanje i opuštanje, za sva čula teći će Cetina osobitim tonovima darivanja ljudskog glasovnog i instrumentalnog monumenta stvarnim vrijednostima postojanja. 'Misliš li teći, budi Cetina' ovogodišnji je naziv događanja koji već sedmu godinu organizira profesorica, dramska umjetnica i književnica Zvjezdana Čagalj, rođ.Utrobičić koja, s mišlju da umjetnost može promijeniti svijet na bolje povezuje umjetnosti dramskom poveznicom u jednu cjelinu..
Izvor: KUD Slime, Dalmatinski portal
'Jer svaka umjetnost ljubitelju daje nešto, ali, poput ljudi, povezujući se i podržavajući međusobno, još su snažnije i svaki poklonik bilo koje od njih nađe 'ono nešto' za sebe', kaže.
U glazbenom dijelu ove godine sudjeluju Helena Mamich, sopranistica, književnica, s boravkom u Njemačkoj, koju će pratiti na klavijaturama magistra glazbe, Omišanka Leona Tomasović. Ilija Utrobičić, vrsni guitarist sa slimenskim korijenima, također će unijeti sebe u cijelu priču.
Glumica HNK Split Silvana Stanić i autorica Zvjezdana Čagalj povezat će stihovima duše nazočnih, a kao i svake godine, poseban pečat cijeloj priči dat će likovni umjetnici slikajući na licu mjesta slimenske motive: Joško Čizmić, Zdravko Cota, Snježana Divenčić Mratinić, Cvjetana Bazina Periša, Nada Vučičić, Jadranka Hlupić Dujmušič, Aida Bijedić Vidošević, Slavica Oka Pažanin i Radmila Pinterić.
Umjetnici svoje radove ostavljaju mjestu, na čemu su im organizatori osobito zahvalni.
Kraj 'Ivanjskih večeri' zasladit će dvije komedije. CZK Omiš i gradski teatar 'Mali princ' 29. lipnja uprizoruju autorski projekt Mate Tavrića, Marijana Grbavca i Ivane Giove Župa 'Sve ministrove laži', a 17. srpnja, na zatvaranju 19. Ivanjskih večeri, Zlatousti iz Makarske prikazat će komediju 'Vile nas nosale', za koju tekst i režiju potpisuje Davor Šegota.
Valja istaknuti predan i vrijedan rad organizatora, članova KUD-a Slime, bez kojih bi ljeto ondje bilo puno siromašnije.
Ivanjske večeri na Slimenu kulturna su manifestacija inicijalno nastala organizacijom večeri dalmatinskih klapa, sad već davne 2002. godine, da bi s vremenom rasla i uključivala razna druga događanja.
Postignut je značajan broj ostvarenja na različitim izričajnim područjima. Tako je kroz ovih osamnaest godina, pored redovitih, već tradicionalnih klapskih druženja, zabilježen i čitav niz drugih događanja: koncerti klasične glazbe, koncerti crkvenih zborova, putopisne reportaže i prezentacije, izložbe slika i fotografija, promocije knjiga, glazbeno poetske večeri, baletne točke, točke umjetničkog plesa, filmska projekcija te izrada milenijske fotografije kada je ustanovljena večer kojoj je težnja tradicionalnu kulturu i običaje prezentirati kao turistički zanimljiv događaj.
Sastavni dio manifestacije sačinjavaju i dramska ostvarenja s obradom raznih tema - od tradicionalnih do suvremenih. S vremenom su u programskom dijelu napravljeni određeni iskoraci, kada se dio programa počeo održavati na novim lokacijama, što je u konačnici pojačalo organizacijski potencijal i postavilo nove standarde u provedbi programa.