Budućnost medicine je u individualiziranom liječenju
- Details
- Rubrika: Zdravlje
- Datum: 23 Studeni 2009
- Čitanja: 3945
RAK NIJE JEDNA BOLEST NEGO VIŠE OD 200 RAZLIČITIH BOLESTI
Budućnost medicine je u individualiziranom liječenju
Piše: Nataša Gajski Kovačić / Vjesnik
Izvor: Vjesnik
Laboratorij profesora Šikića istražuje mehanizme rezistencije stanica raka na lijekove kao doprinos razvoju učinkovitije terapije u liječenju karcinoma. Svojim je istraživanjima dao izniman znanstveni i klinički doprinos u shvaćanju problema rezistencije stanica raka na široki spektar lijekova.
Njegova trenutna znanstvena istraživanja fokusiraju se na molekularne i genetičke studije rezistencije na lijekove u staničnim modelima kao i faze I i II kliničkih ispitivanja novih antitumorskih lijekova i nove kombinacije ciljanih lijekova s uobičajenom kemoterapijom.
"Biomarkeri predstavljaju testove za različite svrhe. Jedna od njih je identificirati pacijente koji su u povećanom riziku od raka, njihova je svrha dijagnosticirati bolest u ranoj fazi, a potom odrediti individualnu terapiju.
Uz pomoć biomarkera može se odrediti i koliko su učinkovite neke terapije, poput lijekova koji se izdaju na recept, kemoterapija i zračenja, i to uz pomoć mjerenja učinka liječenja na indikatore bolesti.
Pozitivna stvar kod biomarkera je što točno znate hoće li određeni lijek djelovati. To je vrlo bitno jer ne odgovaraju svima svi lijekovi, a kod pogrešne terapije, osim što lijek ne djeluje, moguće su neugodne nuspojave poput proljeva te kožnih promjena.
Kad je riječ o liječenju karcinoma, prečesto se inzistira na pristupu - jedan lijek koji odgovara svima«, tumači Šikić ulogu biomarkera u liječenju karcinoma.
Individualiziran pristup liječenju
Prema stručnim procjenama, budućnost medicine je u individualiziranom pristupu liječenju, što znači da se u liječenju bolesti ili otklanjanju predispozicija za određenu bolest kreće od molekularne razine.
Gleda se različitost gena, njihova izražajnost, usredotočuje se na proteine i metabolite i testira se njihov odgovor na lijekove i na prognozu terapijskog djelovanja.
Na taj način svaki pacijent može dobiti terapiju koja njemu najbolje odgovara s obzirom na njegovu postojeću gensku i drugu strukturu te bolest, odnosno molekularni potpis koji je bolest ostavila.
U razvijenim zemljama, a tako je i u Hrvatskoj, tri najvažnija uzroka smrti predstavljaju kronične bolesti - srčane bolesti, moždani udari i karcinomi.
Hrvatska mora investirati u znanje
U Hrvatskoj postoje dobri uvjeti za istraživanja, pametni i bistri ljudi, no nedostaje novac, kaže profesor.
Svega 0,9 posto državnog proračuna izdvaja se za istraživanja i razvoj, što je premalo. U Finskoj se izdvaja 3.7 posto proračuna, u Sloveniji je lani izdvojeno 1,6 posto, u zemljama EU-a i Americi tri posto.
Ako Hrvatska doista želi biti zemlja znanja, mora se investirati u znanje ...
PROČITAJTE VIŠE...
http://www.vjesnik.hr/html/2009/11/22/Clanak.asp?r=tem&c=5