
Jučerašnja vijest dana je
objava Registra branitelja (istina, nepotpunog) na interentu. Stranica
www.registarbranitelja.com bila je "
živa" samo pola sata no "
hakerska objava" velom (državnih) tajni obavijenog registra izazvala je mnogo reakcija, kako javnosti, tako političara i, razumljivo, brojnih čelnika još brojnijih udruga branitelja.
Jelena Lovrić u Jutarnjem listu komentira objavu Registra branitelja: "
Bahatost vlasti, koja smatra normalnim da samovlasno odlučuje o tome što narod smije znati a što će mu ostati tajna, pokrenula je gerilski otpor... Njegovo je objavljivanje ne samo interes javnosti, nego i interes branitelja. Istinski borci nemaju razloga skrivati svoja imena... To se jednostavno nije moglo zaustaviti. Bez obzira pod koliko ga je katanaca Jadranka Kosor čuvala". No, hrvatska policija i "službe" otvorile su sezonu lova na nepoznate osobe koje su na internetu objavile jednu od
najstrože čuvanih državnih tajni ...
RATNICI NAKON RATA
Izvor: Monitor.hr
Na stranici www.registarbranitelja.com (sada uglavnom nedostupnoj) je objavljen i podatak da za više od 12 tisuća ljudi, čija su imena u registru branitelja, braniteljski staž počinje teći nakon 1. rujna 1995. godine, dakle, nakon završetka rata.
Kako javlja Novi list, objavljena su i dva grafa: jedan govori o stažu mobiliziranih, a drugi o tome koliko je u određenim periodima bilo mobilizarnih vojnika u RH.
Iz njih se vidi da oko pet tisuća ljudi ima braniteljski staž od jedan do pet dana, a da je najveći broj branitelja – njih nešto manje od 50 tisuća – u vojsci provelo od 50 do 100 dana.