Bepo: 'Eh, da mi je bilijar zaigrati na Olimpijadi'
- Details
- Rubrika: Ostalo
- Datum: 01 Travanj 2010

DUGORAĆANIN ROBERT SUDIĆ BEPO PEDESETAK JE PUTA BIO PRVAK HRVATSKE
‘Eh, da mi je bilijar zaigrati na Olimpijadi’
Piše: Lenka Gospodnetić / Slobodna Dalmacija
Izvor: Slobodna Dalmacija
Foto: Joško Ponoš / Cropix

Naime, u bilijaru postoje tri osnovne discipline: karabmol, snooker i pool. Potonja, koja je Sudiću najdraža, ima još četiri podvrste: osmica, devetka, desetka i streight.
Osmica je, pak, ono što većina hobista najčešće igra u kafićima i na sličnim mjestima, pojašnjava Sudić, koji svoje znanje prenosi i polaznicima privatne škole, a aktivan je i u Bilijar klubu Split - Guliver Energija.
Za vrhunske, pak, rezultate sugerira početak najkasnije s petnaestak godina, dok je preporučljiva donja granica deset godina. Gornje nema.
- Budući da je najbolji svjetski bilijarist, Filipinac Efren Rayes, pedesetsedmogodišnjak, nije čudno da ja, s 41 godinom života, još osvajam medalje – smije se prvak, kojega još uvijek ne muče ni – leđa.
Uz šah, bilijar je sport u kojemu najviše radi mozak, ali ni tjelesnu spremu ne treba podcijeniti.
- Nakon petnaestak godina saginjanja u bilijar-pozu, koliko je kod mene slučaj, tijelo svakako trpi. A kondicija, mirna ruka i centimetar prostora mogu značiti dobiven ili izgubljen meč – napominje naš sugovornik, kod kojega valja istaknuti još jednu zanimljivost.
Najtrofejniji hrvatski bilijarist, naime, postao je potpuno samouk, a profesionalno ga je počeo igrati tek s 25 godina.
- Kao i većina drugih, zaigrao sam iz zezancije, po dugoratskim kafićima, jer u vrijeme mojih početaka nije bilo ni škola, pa ni turnira. Kamo sreće da jest; što bi tek onda od mene bilo – sjetno će nesuđeni pomorac koji se, eto, “odao” bilijaru. I postao majstor.