Petra Martić pobijedila petu igračicu svijeta

Fantastičan nastup Petre Martić u drugom kolu WTA turnira iz Serije 1000 u Rimu, prva hrvatska igračica šokirala je 5. tenisačicu svijeta, Estonku Anett Kontaveit prepustivši joj tek pet gemova, 6-2, 6-3. Petra je malo sporije ušla u meč i dopustila Estonki početnu prednost od 2-0, no to je ujedno bilo i sve što je Kontaveit uspjela napraviti u ovom dvoboju. Dućanka velikim nizom osvaja prvi set, a početkom drugog svaka od igračica po dva puta gubi svoj servis sve do sedmog gema kad Martić radi ključnu prednost za drugu pobjedu nad Estonkom u njihovom trećem međusobnom susretu. Petra je tijekom susreta zabila dva asa uz 69 posto pogođenog prvog servisa, a iskoristila je čak sedam od 11 break-lopti. Sljedeća suparnica u borbi za ulazak u četvrtfinale bit će joj pobjednica meča Andreescu - Parrizas Diaz. Martić je na "live" WTA ljestvici na 69. mjestu i treba joj još jedna pobjeda kako bi prestigla Anu Konjuh na 66. mjestu.

Mosor Grebbening 2022.

Proteklog vikenda održan je i 16. Mosor Grebbening, 5. kolo Dalmatinske trail lige, na kojem se na Mosorskim stazama okupilo 150-ak natjecatelja iz Hrvatske i svijeta. Pobjednik u najprestižnijoj kategoriji Sivonja, stazi dugoj 38 kilometra, koja vodi od Klisa pa preko svih mosorskih vrhova te nazad na cilj u Gatima, je Dane Krstulović Opara. To je njegova peta pobjeda u toj kategoriji. Drugi je bio Nikola Jurić s vremenom 6 sati i 17 minuta, a treći Matej Ivančić s vremenom 6 sati i 17 minuta. Kod žena najbrža je bila Miluša Bošković iz Kotora s vremenom 7 sati i 24 minute. Druga je bila Zrinka Deur s vremenom 8 sati i 3 minute, a Lana Ostojić u cilj je ušla nakon 8 sati i 30 minuta trčanja po vrletima Mosora, piše Dalmatinski portal. U kategoriji Tovar, stazi dugoj 17 kilometara najbrzi je bio Bojan Grbić s vremenom 2 sata i 8 minuta, a kod žena naša sumještanka Jadranka Žilić s vremenom 3 sata i 6 minuta. Na najkraćoj stazi Pule, od 8 kilometara, najbrzi je bio Robert Grubišić u vremenu od 57 minuta, a kod žena Ana Lazarušić s vremenom jedan sat i jedna minuta. Čestitke svim trkačima i marljivim organizatorima.

Tko će biti prvak u uzbudljivoj završnici HNL-a?

Hajduk je najviše profitirao nakon 33. kola HNL-a jer je jedini od momčadi koje se bore za naslov pobijedio. Svladao je Hrvatski Dragovoljac 2:1, Osijek je remizirao s Istrom 2:2, a Dinamo s Lokomotivom 1:1. Tako je Hajduk preskočio Osijek na drugom mjestu za jedan bod, dok za prvoplasiranim Dinamom zaostaje četiri boda. Ipak, Dinamo i dalje ima daleko najveće šanse postati prvak, a to se može dogoditi već iduće kolo, u kojem će se odigrati dva derbija, piše Index.hr. Pobijedi li Dinamo na Maksimiru Osijek, a Rijeka na Rujevici Hajduk, Dinamo će osigurati prvo mjesto dva kola prije kraja. U slučaju da bodove idući vikend uzmu Hajduk i Osijek, to bi gotovo sigurno dovelo do ludnice u zadnjem kolu, u kojem će se na Maksimiru odigrati derbi Dinama i Hajduka, dok će Osijek gostovati kod Gorice.
Tko će biti prvak?

Balić-Metličić 07 - Hrvatski Dragovoljac 25:27

RK BALIĆ-METLIČIĆ 07 ' RK HRVATSKI DRAGOVOLJAC 25:27 (10:15). U utakmici 21. kola 1.HRL-jug rukometaši Hrvatskog Dragovoljca su u subotu, 30.04. poslije ručka na parketu Gripa u uzbudljivoj završnici utakmice svladali domaću momčad Balić-Metličić 07. Dugoračani su vodili tijekom cijele utakmice da bi domaćin uspio izjednačiti u 55 minuti, a potom i povesti. U uzbudljivoj završnici najprije je Jakelić vratio susret u egal, a kapetan Plazibat realizirao svoj  šesti sedmerac (od osam) za vodstovo koje je u posljednjoj sekundi utakmice malo povećao Maleničić. Završnica je bila, recimo tako za publiku, no Dragovoljac je cijelu utakmicu imao rezultatsku prednost od nekoliko golova razlike. Hrvatski Dragovoljac je i dalje četvrti na tablici lige kolo prije kraja, a večeras se možda rješi i pitanje prvaka, jer u Kaštelima Ribola dočekuje Metković. Domaćinu treba pobjeda ili barenko nerješeno za slavlje.

Orkan - Vinjani 3:1

NK ORKAN - HNK VINJANI 3:1 (1:1). Utakmice 22. kola 1.ŽNL odigrale su se u subotu, 30.4. na travnjacima širom Dalmacije. Naš je Orkan u subotu kod kuće dočekao drage goste iz Vinjana. Bio je to susret ekipa iz donjeg dijela tablice lige koji je, fala Svetom Josipu nog.. radniku, pripao nogometašima iz Dugog Rata. Iako su gosti iz Vinjana već u 3.minuti poveli pogotkom Perkovića-Šantara, Orkanaši su vrlo brzo uspjeli poravnati rezultat preko Batinovića. Orkan je bolju igru u drugom dijelu utakmice okrunio sa još dva pogotka i mirno priveo utakmicu kraju. Mrežu gostiju zatresli su još Šarić i Klarić. Bravo!  Čestitke igračima i treneru na lijepoj pobjedi, pravoj prvomajskoj!

Orkan ostao bez boda u zadnjim trenucima

GOŠK Kaštela - ORKAN 1:0 (0:0). GOŠK je tek pogotkom u samoj završnici utakmice bio bolji od domaćina, Orkana, koji je u subotu, 23.04. na svom travnjaku u utakmici 21. kola 1.ŽNL ugostio lidera na tablici. Gomiličani su se ipak mnogo više mučili protiv Orkanaša nego li je bilo za očekivati od lidera prvenstva. No, nekoliko važnih igrača je nedostajalo domaćinima, a i sezona je pred kraj, umor se akumulirao.. Dugoraćani su se jako uspješno branili svih 95 minuta i nešto pokušavali u napadu. Kaštelani su imali inicijativu, ali jalovu po pitanju pogodaka. A onda je u petoj minuti sudačkog dodatka balun primio Goran Jozinović, najbolji asistent Gomiličana, te uputio centaršut u šesnaesterac domaćina gdje je u skoku previsok bio Maretić i to je bilo 1:0. Šteta za bod izgubljen u posljednjim trenucima utakmice. Orkanaši su zaslužili nerješeno. A ova pobjeda će svakako razveseliti Kaštelane jer pobjedom u idućem kolu i matematički osiguraju prvo mjesto. Za Orkana su nastupili: Vrdoljak, Pavić, Grubiša, Pivčević, Šarić, Petričević, Skender, Batinović, Klarić D., Ančić, Humačkić (ušli su još: Erceg, Klarić N. i Ercegović).

Hrvatski Dragovoljac - Zadar 26:28

RK HRVATSKI DRAGOVOLJAC - RK ZADAR 26:28 (13:14). U subotu je u Ribnjak na Priku u goste našim mladim rukometašima došla vrlo dobra ekipa Zadra, susjed na tablici 1.HRL-jug, predvođena lucidnim i brzim dvojcem koji su se isticali u igri, ekipa koja se nadala pobjedi u gostima i lošem danu naših Dragovoljaca... a sve to se sinoć na Ribnjaku nažalost i dogodio. Izgubili su Dragovoljci utakmicu, napravili previše "neforsiranih" grešaka, pogađali okvir gola iz sedmeraca (čak četiri su ih zapucali), što su gosti iz Zadra s veseljem prihvatili i sačuvali u uzbudljivoj završnici.

Pobjeda Petre Martić za slavlje Hrvatske

Petra Martić donijela je Hrvatskoj ključni drugi bod u borbi sa srpskim tenisačicama na turniru Prve Euro-afričke grupe Billie Jean King Cupa u turskoj Antalyji. Dućanka je u dramatičnom i dugotrajnom meču protiv Aleksandre Krunić, 116. igračice s WTA ljestvice, slavila 4-6, 7-5, 6-4 čime je Hrvatska došla i do druge pojedinačne pobjede, dovoljne za play-off ovog natjecanja koji će se održati tijekom studenoga ove godine, a za plasman u Svjetsku skupinu 2023. godine.
Podsjetimo kako je u prvom dvoboju Petra Marčinko, 16-godišnja hrvatska tenisačica i najbolja svjetska juniorka, pobijedila sa 6-1, 2-6, 6-0 godinu dana stariju Lolu Radivojević, inače 60. juniorku na svijetu. Ranije su direktan odlazak u play-off izborile Mađarska i Slovenija, pobjednici skupina u Antalyji. Hrvatska i Srbija su bile drugoplasirane ekipe obje skupine te su dodatno razigravale za još jedno mjesto koje vodi prema play-offu. Uspješnije su na kraju bile izabranice Ive Majoli, a dvoboj parova se neće igrati s obzirom da su ukupne pobjednice odlučene kroz dva pojedinačna meča.

Hrvatski rukometaši izborili plasman na SP 2023.

Hrvatski rukometaši opravdali su ulogu favorita i s dvije uvjerljive pobjede protiv Finske izborili su plasman na Svjetsko prvenstvo koje će se od 11. do 29. siječnja 2023. održati u Švedskoj i Poljskoj. Hrvatska je prije tri dana pobjedom u Vantii (34-21) praktički izborila odlazak na SP, a Varaždinu je u subotu odradila formalnost i uvjerljivom pobjedom 36-22 (18-10) potvrdila plasman na 15. uzastopno svjetsko prvenstvo. Bila je to utakmica u kojoj pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, svi su dobili priliku pa se čak 13 hrvatskih igrača upisalo među strijelce. Hrvatska je već na poluvremenu imala osam golova razlike (18-10), a u nastavku je samo povećala prednost. Na SP-u koje je na rasporedu od 11. do 29. siječnja 2023. nastupit će 32 reprezentacije, a plasman su već ranije odigurali domaćini Poljska i Švedska, svjetski prvaci Danci, te Francuska, Španjolska, Norveška, Belgija, Bahrein, Katar, Iran, Saudijska Arabija, Argentina, Urugvaj, Brazil, Čile i Južna Koreja.

10. Jesenice treking

Nakon jednotjedne odgode četvrta utrka Dalmatinske Trail Lige u 2022. godini, Jesenice treking, održana je u subotu, 9.4.2022. s početkom u 10 sati u Starom selu Jesenice. Jubilarno deseto izdanje jedne od najdugovječnijih treking utrka u Dalmaciji i šire okupilo je 207 trkača iz cijele Hrvatske i svijeta. Organizirane su dvije kategorije utrke: natjecateljska (oko 24 km i 1 km uspona) u kojoj su najbrži bili Milan Platiša, Marinko Kurilj i Vedran Ugrin kod muškaraca te Jelena Sansević, Ana Romac, Mirela Dujmić i Petra Ponoš kod žena. Rekreativna utrka (oko 11 km i 0,5 km uspona) okupila je i staro i mlado, brojne rekreativce i doktore lake šetnje, svi koji su je završili su pobjednici, no red je spomenuti ovdje barenko one koji su to napravili najbrže: Krešimir Mrčela, Zvone Licitar, Leo Zlokić, Mila Ozretić, Maja Bakalić i Ana Rančić. Čestitamo organizatorima i svim sudionicima Jesenice trekinga. Fotografije polako pristižu, a uskoro će i duži osvrti.. no važno je da se šeta i uživa u prirodi.. i trči.