Uvod u domenski dizajn (DDD)

Novopokrenuta splitska "Domain-Driven Design (DDD)" meetup grupa u suradnji sa u lokalnoj IT zajednici već etabliranim Coders' Kitchen meetupom pokreće ciklus zanimljivih razgovora i korisnih praktikuma o tehnološkim temama prikupljanja korisničkih zahtjeva i dizajniranju softverskih rješenja pomoću DDD pristupa.
Sesija "Uvod u domenski dizajn (DDD)", koja će se održati u srijedu, 05.03.2025. u 19 h u prostorima PICS-a na FESB-u (Ruđera Bošković 32, 3 kat, ulaz sa strane zgrade), trajati će sat vremena, a nakon toga će sponzor događanja Maurer Electronics Split osigurati pizzu i piće kako bismo mogli nastaviti druženje nakon inicijalne prezentacije. Predavač je Darko Kantić, softverski arhitekt iz tvrtke Maurer Electronics Split. Hvala i Digitalnoj Dalmaciji što je ustupila prostor za predavanje.
Što je dizajn usmjeren na domenu (DDD)? DDD je pristup razvoju softvera, skup tehnika i praksi za pomoć u procesu definiranja i izgradnje softverskih rješenja. Okuplja poslovne ljude (stručnjake iz sektora, domene) i programere. Radeći kao jedan tim, oni definiraju model domene i izražavaju ga kao skup dijagrama. Model je razvijen na način da ga programeri mogu jednostavno implementirati, dok se znanje stručnjaka o poslovanju prevodi u radni softver...

Što je dizajn usmjeren na domenu (DDD)?

DDD je pristup razvoju softvera, skup tehnika i praksi za pomoć u procesu definiranja i izgradnje softverskih rješenja. Okuplja poslovne ljude (stručnjake iz sektora, domene) i programere. Radeći kao jedan tim, oni definiraju model domene i izražavaju ga kao skup dijagrama. Model je razvijen na način da ga programeri mogu jednostavno implementirati, dok se znanje stručnjaka o poslovanju prevodi u radni softver.

Stručnjaci i programeri često se sastaju i raspravljaju o problemu koji je u pitanju. Oni istražuju domenu u takozvanim sastancima "razbijanja" znanja. Oni rastavljaju domenu u nekoliko poddomena, od kojih svaka ima svoj model u središtu. Ove poddomene imaju granice i svaka predstavlja drugačiji aspekt poslovanja, drugačiji poslovni kontekst.

Ove poddomene se također nazivaju "ograničenim" kontekstima jer svaki model, koji se sastoji od entiteta, ima svoj vlastiti jezik povezan s njim. Entiteti su ograničeni unutar konteksta i isti će entitet imati različito značenje unutar granica različitog konteksta.

Jezik koji se koristi za opisivanje modela i njegovih entiteta naziva se "sveprisutni" jezik. Sveprisutan znači posvuda, a tako se i zove jer ga koriste svi uključeni u proces krčenja znanja: programeri, poslovni ljudi, testeri, korisnici, odnosno jezik se koristi svugdje.

 

Crtica o predavaču 

Darko Kantić je softverski arhitekt s iskustvom u otkrivanju potreba korisnika i projektiranju sustava korištenjem tehnika dizajna vođenog domenom. S više od 20 godina iskustva u IT industriji, radio je za razne klijente, uključujući NYSE Euronext, Oracle, Pfizer, Oxfam, The Open University, La Poste i Bundesdruckerei. Darko je magistrirao računarstvo na Sveučilištu u Manchesteru (UK).