Nije lako paušalcu..

Novi harači, pardon, nameti u obliku povećanja boravišne pristojbe za 25% i paušala poreza čekaju iznajmljivače privatnog smještaja u 2019. godini. Hmm..  vidjela je i država da joj još jedino turizam koliko-toliko dobro ide, pa hajmo ga još malo i dodatno oporezovati dok nije i on crkao te tako namiriti sve ta "gladna plava usta" u bujajućem javnom sektoru. Do kraja sječnja gradska i općinska vijeća trebaju donijeti odluku o iznosu paušala po krevetu za iznajmljivače privatnog smještaja - paušalce. Trenutno visina paušala na području općine Dugi Rat iznosi od 150 (zona C) pa do 255 kuna (zona B). Novim zakonom je definirano da paušal po krevetu ne smije biti manji od 150 kuna niti veći od 1.500 kuna. No, ako općina sama ne donese odluku o visini paušalnog poreza do kraja siječnja 2019., tada će prema Zakonu paušal iznositi 750 kuna po krevetu.
Iz dana u dan sve više općina i gradova donosi odluku o nemijenjanju iznosa paušalnog poreza po krevetu odnosno po smještajnoj jedinici u kampu, koji će iznositi isti iznos kao i svih ovih godina. Odgovorne jedinice samouprave (koje se nisu, poput naše. pretrgle u poboljšavanju i većim iskoracima u komunalnoj infrastrukturi) imaju razumjevanja za svoje sumještane, kojima ionako nije lako (čitaj: sve je teže) namiriti sve veće porezne apetite "uvijek gladne" države i sve veće komunalne troškove poput gospodarenja otpadom, troškove "curećih" vodovoda, plaćanja kredita za kanalizaciju koju će tko zna kada dobiti i sl.
Ima dakle sredina koje imaju razumjevanja i ne žele dodatno opterećivati svoje sugrađane, privatne iznajmljivače, već ih žele i dodatno potaknuti na nastavak aktivnosti ulaganja i podizanja kvalitete svojih turističkih kapaciteta.
Nisam detaljno pogledao snimke zadnjih sjednica Općinskog vijeća općine Dugi Rat pa mi je možda i promakla odluka naših općinara o iznosa paušalnog poreza po krevetu, no najvjerojatnije će ta točka biti neizostavni dio dnevnog reda prve iduće sjednice općinskog vijeća. A onda ćemo vidjeti kako se naši općinari odnose spram naših turističkih neimara i kako će opravdati eventualno poskupljenje?

Piše: Mladen Banović