Blagdan sv. Josipa: Evo kako smo proslavili feštu našeg nebeskog zaštitnika i Dan Općine Dugi Rat

Blagdan Sv. Josipa nebeskog zaštitnika općine Dugi Rat i Dan Općine Dugi Rat, dostojno su i svečano proslavljeni u općini Dugi Rat, uz brojne vjerske i društvene svečanosti. Povodom blagdana zaštitnika radnika i obitelji u župnoj crkvi Sv. Josipa, u radničkom mjestu koje je u tranziciji nekako izgubilo većinu radnika, prethodila je vjerska trodnevnica sa svetim misama, a na sam blagdan sv. Josipa u 8 sati je održana tiha misa, u 10 sati misu je predvodio don Tomislav Čubelić, katedralni župnik sv. Dujma u Splitu, dok je u nakon tradicionalne procesije u 16:30 sati usljedila koncelebrirana sv. misa koju je uz deset svećenika na čelu sa Poljičkim dekanom, don Vladom Đuderijom, predvodio don Tomislav Čubelić, katedralni župnik sv. Dujma u Splitu. Ispred spomenika svim poginulima za Hrvatsku pred velikim brojem vjernika i kremom društvenog života općine, u nazočnosti don Bože Čubelića i načelnika općine Jerka Roglića te članova ppćinskog Vijeća i brojnih gostiju, obavljena je molitva i položeni vijenci za poginule branitelje. U 12 sati u kino dvorani "Dalmacija" održana je svečana sjednica Općinskog vijeća općine Dugi Rat kojoj su nazočili i župan Zlatko Ževrnja, njegov savjetnik Ivan Bačak, te cijela svita uzvanika i rado viđenih gostiju iz susjednih mjesta te oni najvažniji, oni koji zapošljavaju, istaknuti gospodarstvenici iz naše općine, te predstavnici javnih poduzeća i županijskih odjela ...

OSVRT NA PROSLAVU BLAGDANA SV.JOSIPA U DUGOM RATU I DAN OPĆINE DUGI RAT

Blagdan sv. Josipa: Evo kako smo proslavili feštu našeg nebeskog zaštitnika i Dan Općine Dugi Rat

Tekst i foto: Davor Grgat
Video: Jakov Velić / TvDR, Art Foto

Na svečanoj sjednici Općinskog Vijeća općine Dugi Rat nazočio je dogradonačelnik Grada Omiša Stipe Mekinić, dogradonačelnik Makarske g. Družijanić, kao i načelnici Podstrane, Šestanovca, Zadvarja, Zagvozda, te načelnik Policijske postaje Omiš Marko  Muše, Veliki Poljički knez Petar Rodić, Gordana Krstić, predsjednica udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Omiš, Dugi Rat, Zadvarje i Šestanovac.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Naravno, bili su tu i najvažniji, oni koji zapošljavaju, istaknuti gospodarstvenici naše općine, te predstavnici javnih poduzeća i županijskih odjela.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Svećanu sjednicu Općinskog Vijeća općine Dugi Rat otvorio je Milan Trogrlić, zamjenik predsjednika vijeća, jer je predsjednik Vijeća liječnik Josip Banović bio službeno odsutan (odnosno na svom radnom mjestu lječnika, specijalista).

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Milan, kao "nevješt govornik, kratko" se u par iskrenih i dojmljivih rečeninica obratio prisutnima.

Potom je riječ uzeo načelnik Općine Jerko Roglić, koji je govoreći o prošlogodišnjem radu Općinskih službi i planovima u ovoj 2015. Godini, pored ostaloga kazao i sljedeće:  

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

"Programe socijalne skrbi pratili smo sa 1,2 milijuna kn, a program javnih pootreba u kulturi sa 726.000. Pored redovitih djelatnosti udruga u kulturi imamo i tradicionalnu manifestaciju Dugoratsko ljeto sa festivalom Poljičkog  soparnika...  Za program javnih potreba u sportu izdvojili smo 1.617.000 kn. 

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Pored redovite djelatnosti sportskih udruga tu su usluge tekućeg investicijskog ulaganja u sportske objekte, kao i projekt školske dvorane pri OŠ Jesenice na Oriju. Valja napomenuti da su svi naši sportaši uspješno nose u svojimn ligma kao i sportaši pojedinačnih sportova. Sva tri gore navedena programa planirali smo i u 2015. godini.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Od značajnih poslova u tekućoj godini planiramo: nastavak uređenja središnjeg parka u Dugom Ratu; nastaviti izgradnju šetnica uz more na potezu Mali Rat – Sumpetar; ishoditi lokacijsku dozvolu, završiti dokuzmentaciju i otpočeti s radovima na izgradnji Vatrogasnog doma u Dugm Ratu; sanirati plaže od vremenskih nepogoda te ih pripremiti za sezonu; završiti dokumentaciju za kanalizaciju i vodovodnu mrežu središnjeg i zapadnog dijela općine; nastaviti s izradom UPU-ova priobalnog dijela i provestiizmjene i dopune PP općine; pratiti ćemo i izvršiti programe u socijali, kulturi i sportu...". kazao je naš načelnik.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Nazočnima se nakon tradicionalnog istupa Gordane Krstić obratio i župan Zlatko Ževrnja, kojem je ovo bio drugi put da u par posljednjih tjedana gostuje u Dugom Ratu, sada na svečanosti, a prije tjedan, dva na radnom sastanku, sjednici vijeća na nacionalno važnu temu prometene obilaznice Splita i Omiša, odnosno na temu izgradnje i dovršetka brze ceste Trogir - Omiš, poglavito se osvrćući na čvor Dugi Rat, odnosno spojnicu sadašnje ceste D8 (jadranska magistrala) sa brzom cestom poviše mjesta Duće, spojnicom koji ima posebnu "težinu“ u ovom projektu izgradnje brze ceste vrijedne više i od Pelješkog mosta (cca 2 milijarde i 200 miliona kn).

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Župan je ponovo istaknuo važnost što skorijeg odabira varijante čvora Dugi Rat koji zadovoljava kriterije struke i prijave za financiranje iz sredstava EU fondova. Nužno je da se mještani općina, a poglavito Duća odluče za varijantu i da općina te promjene usvoji u izmjenama i dopunama prostornog plana Općine Dugi Rat.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Svečana sjednica i proslava Dana Općine prilika je da se ovogodišnjim slavljenicima, dobitnicima općinskih nagrada, Luciji Mrkonjić Branku Bliznacu svečano uruče zaslužena priznanja. Pouručenju istih općinarima i skupu se u riječi zahvale obratio Branko Bliznac, kazavši, između ostalog, kako će novčani dio svoje nagrade proslijediti dvjema udrugama iz pdoručja socijalne skrbi, na čemu je dobio veliki pljesak publike.  

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

U kulturnom programu, pred sam završetak svečane sjednice nastupili su članovi mandolinsko-gitarskog orkestra KUD "Dalmacija" koji su i zapjevali uz nekoliko popularnih melodija našeg kraja. Večer prije bili su sudionik iznimnog svečanog koncerta kojeg je KUD Dalmacija Dugi Rat s svojim prijateljima iz splitskog KUD Filip Dević priredila povodom trostruke fešte (ako ne i četverostruke fešte, računamo li i 93. rođendan legende i vječnog mladića društva, šjor Branka Šegovića): proslave blagdana Sv.Josipa, zaštitnika dugoratske župe, proslave Dana Općine Dugi Rat i proslave 48. rođendana KUD Dalmacija Dugi Rat.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa


VIDEO

U poslijepodnevnim satima blagdana održana je tradicionalna povorka, procesija po Dugom Ratu, a potom je župna crkva Sv. josipa bila premalena da primi sve vjernike na koncelebriranu sv. misu koju je uz deset svečenika, na čelu sa Poljičkim dekanom, don Vladom Đuderijem, predvodio don Tomislav Čubelić, katedralni župnik sv. Dujma u Splitu, koji je o liku i djelu sv. Josipa govorio i o ulogama radnika i hranitelja obitelji te ulozi roditelja u svetoj obitelji.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Domaćin don Bože Čubelić na kraju se zahvalio svima koji su doprinijeli da se ovako svečano i dostojanstveno obilježi blagdan dugoratske župe, kao i Dan Općine Dugi Rat.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Fešta se potom nastavila u dugoratskim domovima i stanovima do dugo, dugo u lijepu proljetnu noć.

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Procesija kroz Dugi Rat na blagdan Sv. Josipa

Povezani članci

Who's Online

We have 89 guests and no members online