4. Festival maslina u Zagrebu
- Details
- Rubrika: Gospodarstvo
- Datum: 27 Veljaca 2019
- Čitanja: 954
U nedjelju 24. veljače 2019. završio je 4. Festival maslina u Zagrebu, manifestacija koja je po četvrti puta ponudila posjetiteljima široku paletu događanja i proizvoda: ocjenjivanje najboljih ovogodišnjih maslinovih ulja, edukacija posjetitelja i maslinara, stručni skupovi, prodajne izložbe najboljih ulja, opreme i sredstava za maslinarstvo, te gastronomski program s jelima na bazi maslina i maslinova ulja. Organizator, udruga Zagrebački maslinarski institut, uz pokroviteljstvo predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, na prigodnoj svečanosti, u petak 22. veljače navečer, objavili su rezultate i uručili nagrade najboljim maslinarima, čija su ulja ocijenjena u okviru 4. Festivala maslina u Zagrebu. Od 250 pristiglih uzoraka iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, ekstra-djevičanskih je bilo 186, od toga je 102 dobilo zlatnu medalju, 43 srebrnu, a 23 brončanu. Ostala ulja su bila djevičanska, a loših ulja (lampante) na ovom ocjenjivanju uopće nije bilo. Šampion natjecanja je Magran obrt iz Pule, s 97,62 bodova. Drugi po broju bodova je Darko Jakomin iz Kopra (Slovenija) s 97,60 bodova, a treći je Vanja Dujc iz Izole (Slovenija) s 97,45 bodova. Među prvih deset ulja šest ih je bilo iz Hrvatske, poredak natjecatelja je ovdje, a nas posebno raduje i rezultat našeg mladog maslinara Slave Kadića iz OPG Konoba Kadić Dugi Rat koji je osvojio zlatnu medalju za kvalitetu ekstra djevičanskog maslinovog ulja miješanih sorti iz svog maslinika u Dugom Ratu. Nakon Povenjaka, evo priznanja i iz Zagreba. Čestitamo!
Izvor: ZagrebOliveInstitute.hr
Na ovom su ocjenjivanju dodijeljene nagrade i najboljim maslinarskim udrugama, te najboljim uljarama. Važan dio Festivala bio je stručni skup na kojem je izloženo 14 predavanja s temama interesantnim i za maslinare, ali i za posjetitelje koje zanima zdravi život, očuvanje prirode, zdravstvena svojstva polifenola iz maslinova ulja, primjeri izvrsnosti, podizanje kvalitete, itd.
Posjetitelje su naročito zanimale radionice: vođena degustacija ulja, vođena degustacija sireva, sljubljivanje sira i "vina od davnina“, te izrada kozmetike na bazi maslinova ulja. Održan je i "networking event“ projekta Aristoil.
Predstavljeni su i projekti "Aristoil“, međunarodni projekt Sveučilišta u Splitu s partnerima iz Grčke, Španjolske, Italije i Cipra, te projekt IRI "SAN - Smart Agriculture Network“ Sveučilišta u Zadru.
Detaljniji podatci s naslovima i sažetcima pojedinih predavanja također su objavljeni na mrežnoj stranici zagreboliveinstitute.hr.