Dalmatinske općine, pa i naša, spadaju među najgore u Hrvatskoj po transparentnosti proračuna

Institut za javne financije (IJF) iz godine u godinu analizira proračunsku transparentnost županija, gradova i općina, a u svom zadnjem radu su prikazali rezultate najnovije analize provedene od studenog 2016. do ožujka 2017. Istraživanja su proveli Katarina Ott, Mihaela Bronić, Miroslav Petrušić i Branko Stanić, piše dalmacijabiz. Istraživanja se provode tako da se utvrdi kako općine i gradovi transparentno vode svoje lokalne financije. Proračun je najbitniji dokument koji se donosi svake godine, a utječe na zapošljavanja, subvencije i na raspored "moći" u politici. Veća transparentnost proračuna znači i manju mogućnost koruptivnih radnji, ali i manje "razbacivanja" novcem poreznih obveznika. Za potrebe ovog istraživanja, proračunska transparentnost mjerila se brojem ključnih proračunskih dokumenata objavljenih na službenim mrežnim stranicama hrvatskih lokalnih jedinica: – godišnje izvršenje proračuna za 2015.; – polugodišnje izvršenje proračuna za 2016.; – prijedlog proračuna za 2017.; – izglasani proračun za 2017. i – proračunski vodič za građane za 2017. Rezultati se odnose uglavnom na rezultate prošlih lokalnih vlasti, jer se većina potrebnih dokumenata trebala izglasati ili provesti prije lokalnih izbora 2017. godine. Na razini gradova i općina situacija je poprilično loša za dalmatinske gradove i općine. Pogotovo za Splitsko-dalmatinsku županiju.
Najgoru ocjenu 0 dobila je i naša općina Dugi Rat, no nije usamljena na začelju transparentnosti. Čak 21 dalmatinska općina su na dnu popisa transparentnosti. E sad, da li je problem u općinskim web stranicama gdje IJF-ovici nisu uspjeli pronaći tražene dokumente ili stvarno naši općinari baš toliko "taje" kako raspolažu s našim sredstvima :-)

Izvori: IJF, Dalmacijabiz, Dalmacija Danas

PROČITAJTE VIŠE...

Povezani članci

Who's Online

We have 62 guests and no members online