Eko akcija čišćenja kanjona Cetine

U organizaciji Javne ustanove More i krš održana je eko akcija čišćenja značajnog krajobraza kanjona Cetine. Aktivnost je to koja se odvija u sklopu projekta "Značajni krajobraz Kanjon rijeke Cetine – zona bez plastike" a kojeg sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Akciji se odazvalo oko 50 volontera a čistila se i obala i rijeka. Uspješnoj realizaciji akcije doprinijeli su, TZ Grada Omiša,  predstavnici O.Š. Josip Pupačić, Peovica d.o.o., sezonski obrt za usluge Vlaho, turistički obrt CRO_ACTIVE, Udruga Sunce, Vukasović d.o.o. putnička agencija i mnogi drugi predstavnici lokalne zajednice. S njihovom pomoći, u ljudstvu i opremi uspjelo se iz značajnog krajobraza, Kanjon rijeke Cetine, izvući otpad. a njega nije bilo malo - izvučeno je oko pola tone otpada, što obzirom na prostornu veličinu značajnog krajobraza, nije značajna količina otpada. Od vrste otpada, najviše je bilo plastike i nešto tkanine, a na dijelu izletišta, boce  i limenke. Većina otpada nije bila lokalnog porijekla nego je nošena iz okolnih područja rijekom i vjetrom "zapela" u zakrivljenim dijelovima Cetine.
Mali ekolozi, grupa djece iz O.Š. J. Pupačić sa svojim učiteljicama također je sudjelovala u prikupljanju otpada. Za njih je bio pripremljen program, prilagođen njihovom uzrastu pa su tako nakon čišćenja i sortiranja otpada na plastiku, papir, tkaninu, metal, staklo i drvo s Udrugom Sunce, napravili đir barkariolom do Radmanovih mlinica gdje su nastavili edukaciju o važnosti vode, različitosti slatke i slane vode, koliko svake ima na planeti Zemlji, upotreba voda, što je zagađuje, a sve su zaključili prikladnim igrama u kojima su trebali primijeniti upravo stečeno znanje jer bitno je od malih nogu usaditi zdrave navike...

Izvor: JU More i krš

A da svi mi trebamo imati zdrave navike i da se naša svijest o važnosti očuvanja prirode treba podići na višu razinu, dovoljno govori i sama činjenica da je Kanjon rijeke Cetine zaštićeno područje, da je ovdje bogata vegetacija mediteranskih rijeka, da su očuvana staništa suhih travnjaka, vrijedna i na Sredozemlju rijetka prašuma hrasta medunca te ugrožene i/ili rijetke biljne i životinjske vrste. U rijeci Cetini je do sada zabilježeno 24 vrste riba od kojih su 9 endemi jadranskog sliva. Najbrojnije su autohtone vrste primorska pastrva, ilirski klen i jegulja.

Cetina
 
Na ovom području velika je fluktuacija ljudi, što izletnika, željnih odmora, šetnje i dobre hrane, što pustolova željnih sportskih avantura i podizanja adrenalina koje im pružaju rafting, kanuing, kanjoning, slobodno penjanje, zip-line...

Iz tog razloga, potrebno je zadržati visoku svijest o važnosti očuvanja prirode na ovom području ali isto tako proširiti je i na veće okolno područje pa će tako JU More i krš, kroz aktivnosti ovog projekta nastojati doprinijeti rješavanju ovih problema na način da će organizirati edukativne aktivnosti za koncesionare zaštićenog područja, donijeti pravni okvir o prestanku korištenja jednokratne plastike unutar značajnog krajobraza, uspostaviti infrastrukturu o pravilima ponašanja i odlaganja otpada te u konačnici ovakvim EKO akcijama nastojati dodatno podići svijest svih korisnika zaštićenog područja.

Povezani članci

Who's Online

We have 143 guests and no members online